Google Webmaster konsolu, SEO hizmeti verirken siteniz hakkında edineceğeniz verilerin en güvenilir olan bölümünü sağlayacak olan kısımdır. Web sitenizdeki değişimleri incelemek için de bu konsol çok yardımcı olacaktır.

Devamını Oku

SEO bir bakıma tecrübe işidir. Çünkü arama motorları nelere göre siteleri sıraladıklarını tamamen kamu ile paylaşmazlar. İnsanlarda deneyerek ve bazı uygulamalar ile bu sırları çözmeyi amaçlar. Bu nedenle SEO’da deneyim oldukça önemlidir. Deneyim de bileceğiniz üzere yanlış yapa yapa edinilir.

Devamını Oku

negatif-seoNegatif SEO gulyabani gibi bir şeydir. Bazıları var olmadığı söyler. Bazıları var olduğunu ama çoğunlukla etkisiz olduğunu söyler. Tabi en yukarıdaki siteleri al aşağı etmesine hayranlık duyanlar da yok değildir.

Devamını Oku

Birçok yazımızda arama motorlarının çalışma algortimalarını, webmasterlar ile fazla paylaşma yanlısı olmadığını belirttik. Bunun nedeni kötü niyetli kişilerin bu kuralları bildikleri zaman, arama motoru yazılımını kandırmaya çalışması olduğunu da belirttik. Peki ama arama motorları hakkında bunca yazılan çizilen bilgi nereden geliyor? Bu bilgilerin çoğu deneme-yanılma yolu ile elde edilen bilgilerdir ve bu nedenle uygulayıcıların tecrübeli olması gerekir. Ancak aramam motorları bazen webmaster ile bilgi paylaşır. Bu bilgiler az da olsa, webmasterları etik yollardan içerik üretmeye yönlendiren yazıalr olur genellikle.

Devamını Oku

Seo işi ilk başlar ülkemizde duyulmasından sonra yapılan ve ilk başlarda işe yarayan genel yöntem, backlinkleri kullanmaktı. Burada genel yapılan şey, ücretsiz sitelerden çokça backlink almaktı. İçeriğe de fazlaca önem verilmezdi, genel amaç backlink toplamaktı sadece. Bu çok kısa süre işe yaradı, daha sonra Google bu açığını kapattı hızlıca. Bu açığı kapatmasından sonra, hala bunu uygulayan sitelere de bir yaptırım uyguladı.

Devamını Oku