Merhaba, bugün müşterilerimizin çok merak ettiği konlardan birisine değinmek istiyorum. SEO’da masraflar giderler…

SEO danışmanlığında Web sitenin veya Marka’nın durumuna göre bir strateji izlenir…

Devamını Oku

301 – Sürekli Olarak Taşındı: Dosya veya sayfa daimi olarak silindiğinde veya daha yeni bir sürümü oluşturulduğunda kullanılır. Yeni bir siteye geçtiğinizde veya yeni bir sürüm oluşturduğunuzda kullanılmayan sayfaları yönlendirmek için kullanılır.

Devamını Oku

Yerel aramalarda listelenmek bir site sahibi olmak kadar kolay duruma geldi. Google My Business(GMB) yani Google’ın kendi işim adlı uygulamasında işletmenizin bir bir hesabının olması bu işlemler için yeterli olacaktır. Yerel arama kriterlerine yeni başlıyorsanız, yaptığınız ilk bir kaç işlem çok büyük bir ilerleme getirebilir ancak devamında bu kadar hızlı ilerleme sağlayamayabilirsiniz.

SEO ilk ortaya çıktığında hiç zor değildir ve hızlıca sonuç alınıyordu. bunun nedeni rekabet olmaması idi. Aynı durum yerel SEO konusunda da karşımıza çıkmaktadır. Normal SEO önemini artırdıktan sonra, yeren SEO’ya yönelmeye başlandı. Burada da ilk alınan çalışmalar hızlı sonuç verdi. Ancak artık bu alanda da belirli bir rekabte oluşmuş durumdadır.

Rekabetin yanında SEO’nun genel gelişimi gibi yerelde de durum değişmedi ve her geçen gün işlem daha zor ve karmaşık bir hal aldı. Gelen yerel SEO güncellemeleri durumu daha da beter yaptı.

Yerel SEO çalışmalarında bu gelen güncellemeleri iyi okumak gerekir. Buna göre bir strateji izlemek ve adımlar atmak gerekir. Bu adımlar kısaca şunlardır.

Haritalar

Arama sonuçlarında üstte 3 tane haritalı sonuç çıkar. Bu sonuçlar aynı şekilde ve daha fazla sayıda haritalı aramalarda da çıkar. Eskiden normal arama sonuçlarında çıkan haritalı sonuç sayısı 7 idi ancak bu sayı sonradan 3’e düştü ve haliyle rekabet arttı.

Şunu belirtmek gerekir ki haritalarda veya normal arama sayfalarında haritalı sonuçlarda çıkmak, yerel SEO çalışmalarının hedefini oluşturmalıdır. Buna ulaşmak için ise özgün ve yerel içerik, yerel sitelerden alınan linkler ve iyi bir GMB sayfası faydalı olacaktır. 

yerel-seo-sc

Google My Business

Google başlattığı GMB uygulaması ile yerel işletmeleri daha görünür kılmak ve onların internetteki profillerini daha iyi bir duruma koymak istemiştir. Bu uygulamayı oluştururken yerel işletmede odalarından da fikir almıştır. Bu uygulama bu tarz bir araştırmanın sonucunda oluşturulmuştur.

Şirketinizin GMB sayfasının olması, orada yazdığınız veya belirttiğiniz her bilginin Google tarafından anlaşıldığını gösterir. Bu sayede girdiğiniz bilgilerin Google tarafından anlaşıldığından emin olabilirsiniz. Google GMB’si olan işletmelere, olmayanlara göre bir avantaj verebilmektedir. Bunun yanında Google, bu sayfayı kendi otomatikte oluşturabilmektedir. Ancak bunu sizin yapmanız daha sağlıklı sonuç verecektir.

Yerel İçerik

Eğer yerel ziyaretçi bekliyorsanız, içerikleriniz de yerel olmak zorundadır. Bunu sadece şehir ismini değiştirerek standart kopyala-yapıştır içerikler ile karıştırmayın. Google her alanda olduğu gibi yerel içerikte de kopyayı anlamaktadır. Bulunduğunuz şehir veya bölge hakkında güncel haber ve etkinlikler hakkında yazı yazabilirsiniz. Bu hem sitenize ziyaretçileri bağlayacak hem de yerel SEO çalışmalarınıza pozitif etki edecektir. Bunun yanında eğer birden çok yerde çalışıyorsanız, her konumunuz için ayrı bir sayfa açmanız faydalı olacaktır.

Yerel Link Kaynakları

Sarı sayfalar gibi siteler yerel link kaynakları adına çok yararlıdırlar. Üstelik bu tarz sitelerde profil oluşturarak, SEO çalışmalarınızdan çok iyi sonuçlar almasanız bile bu sayfalardaki profilleriniz üst sıralarda çıkabilecektir. Bu sitelerde profil oluştururken, şirketiniz ile ilgili bilgileri doğru şekilde yazmanız önemlidir. Bu tarz sitelerdeki tüm bilgilerin tutarlılık göstermesi SEO açsından faydalı olacaktır.

İncelemeler

İnceleme ve puanlama yerel SEO çalışmaları için çok önemli bir hal almıştır. Gerek GMB sayfasındaki inceleme sisteminde gerek ise diğer sosyal platformlardaki işletme incelemelerinde şirketinizin iyi incelemelere sahip olması çok faydalı olacaktır. Müşterilerinizden buralarda incelemelerde bulunmalarını istemelisiniz. Ancak hepsinin bunu tek seferde yapması hiç iyi olmaz. Bu nedenle bu isteği kısım kısım belirtmeniz daha verimli sonuçlar oluşturacaktır.

Possum Algortiması

Ekim ayı başlarında Google, Possum algoritmasını geliştirdi. Bunun ile yerel sonuçlar daha titiz oluşturuldu. Yani yerel SEO çalımaları dah zor bir hal aldı. Bu algortimada özellikle gerçekte var olaman ama bir internet sitesi ile varmış gibi görünen işletmeler sorun yaşadı. Ayrıca çok lokasyonu olan şirketlerde bu algoritma sonucunda bazı lokasyonlarının sayfalarında gerileme yaşadılar.

Genel olarak bir özet yapmak gerekirse. SEO’nun temel kuralları yerelde de geçerlidir. Burada içerik ve linklerin yerel olması gerekir, yani yerel düşünmek gerekir.

Bir çok kaliteli haber sitesi düzenli olarak iyi hazırlanmış haberleri yayınlamaktadır, ancak Google Haberler’e kayıtları olmadıkları için ulaşabildikleri kitle bir hayli sınırlıdır.

Devamını Oku

SEO gittikçe daha karmaşık bir hal alıyor. Konum, bu karmaşıklık(bize göre) veya daha iyi bir arama deneyimi(kullanıcılara göre) için önemli bir rol oynar. uzun zamandır uygulandığı üzere, arama yaptığınız konum arama sonuçlarınızı etkiler.

Devamını Oku

Arama motoru optimizasyonunda da sosyal medyada da yapacağınız tüm çalışmalar rekabet engeline göre şekillenecektir. Bu engel çok küçük ise aşmanız kolay, büyük ise de aşmanız zor olacaktır.

Devamını Oku

Gerçek olamayacak kadar güzel terimi gerçek hayatta geçerli olduğu gibi SEO’da da geçerlidir. 2012 yılı içinde Google’ın aşırı optimizasyon (over-optimization) yapanlara karşı önlem aldığı ve bunu yapanlara ceza uygulayacağı söylentileri geldi ve uygulamada bunu kanıtlar cinste yaptırımlar gözlendi. Bu nedenle aşırı optimizasyona karşı önlem almak gerekir. Ancak aşırı optimizasyondan nasıl kaçınılır?

Aşırı optimizasyon tarihçesi

1 – İşe yaradığı zamanlar

SEO’nun ülkemizde 2010 öncesi diyebileceğimiz orta çağ karanlığında yazıyı alakalı-alakasız etiketlerle doldurma, botlarla link alma vb. black-hat yöntemlerle aşırı optimizasyon çalışmaları başarılı sonuçlar getiriyordu.

200-lerde-seo

2 – Artık işe yaramıyor

Orta çağ karanlığının bitimiyle artık bu black hat yöntemler iş görmemeye başladı. Bunun yanında 2012 Nisan ayında Google aşırı optimizasyon yapan siteleri, tüm sitenin indexlerini kaldırmaya kadar varan cezalara çarptırmaya başladı. Bu sert cezalar ile black hat yöntemler önemini kaybetmeye başladı.

2016-da-seo

3 – Aşırı optimizasyon sadece geçmişte kullanılan bir şey değil

Aşrı optimizasyon sadece geçmişte uygulanıp, bugünlerde ise hiç uygulanmayan bir şey değildir. Aşırı optimizasyon içeriği anahtar kelime ile doldurmak da değildir. Bu nedenle bir çok SEO ile uğraşan kişi “Ben aşırı optimizasyon yapmıyorum.” cümlesini kurarken bu anahtar kelime doldurma işlemini kastetmektedir.

Google ve diğer arama motoru algoritmaları her geçen gün gelişiyor. Böyle gelişen bir sistemde neden aşırı optimizasyon kriterleri sabit kalsın ki? Onlar da sadece anahtar kelime doldurma işlemini aşırı optimizasyon olarak nitelendirmiyor. Onlar da kendini geliştiriyor.

Aşırı optimizasyon yampış olabileceğiniz 7 işareti

1 – İç linklerde anahtar kelime ile dolu anchor

Aşırı optimizasyon cezaları bu etiket doldurma işlemi yüzünden başladı. Bu nedenle aşırı optimizasyon işaretlerimize de bununla başlıyoruz.Anahtar kelimenizin aynısını bir sayfada göze batacak kadar çok sayıda kullanmayın. Bunun yerine o kelimeyi benzeri anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

Bir diğer sorun ise link verdiğiniz sayfanın link metnini, link anchoru olarak çok kez kullanmaktır. Yani “kot pantolon” metnine link verdim ve gittiği sayfa “site.com/kot-pantolon” şeklindedir ve bunu aynı sayfada çok sayıda yaptım(1 kez yeterli iken) şimdi bu durum ceza getirebilir. Şunu belirtmek gerekir yukarıdaki link metni ve anchor kullanımı son derece doğrudur, yanlış olan bunun aynı sayfada çok sayıda kullanılmasıdır.

2 – Alakasız anahtar kelimeler

Anahtar kelime kullanımını sadece kullanıcılara yarımcı olacak şekilde yapmalısınız. alakasız anahtar kelimeler ile ziyaretçi çekmek de eskide kaldı. Bunu yaparak ceza alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bunun anlaşılması ile dönüşüm oranı ile kolaylıkla açığa çıkacaktır. Yani insanlar anahtar kelime vasıtası ile sayfaya girecek ancak bakacak ki sayfa verilen anahtar kelime ile alakasız, bundan sonra da arama motoru bu siteyi cezalandıracaktır.Bu işlem sırası oldukça rutin ve kolay uygulanabilir durumdadır. Bu nedenle alakasız anahtar kelimelerle kesinlikle uğraşmamanızı tavsiye ederiz.

3 – Tüm linklerin sadece önemli sayfalara gitmesi

Bu da oldukça kolay şekilde anlaşılabilen bir aşırı optimizasyon yöntemidir. Ancak buna rekabete bağlı olarak aşırı etkili cezalar uygulanmamıştır ama uygulanmayacağının garantisi yoktur.

SEO’da her şey doğal görünmek için uygulanır. Ancak siz hedef anahtar kelimeniz ile durmadan ana sayfanıza link çıkışı yaparsanız, bu pek doğal olmayacaktır. Aynı durum ana sayfa dışı, önemli sayfalarınıza da aşırı link çıkışı yaptığınızda mevcut olabilir.

Doğal görünüm de yine ana sayfanız en çok link alan sayfa olmalıdır ancak tüm linklerinizin büyü çoğunluğu ana sayfaya geliyorsa, bu problem oluşturabilir. Bu nedenle öneri olarak verebileceğimiz rakam, tüm linklerin %20’sinin ana sayfanıza gelmesidir. Ancak belirttiğimiz gibi bu kritere aşırı etkili cezalar şu anlık mevcut değil gibi görünüyor.

4 – H1 etiketini birden fazla kere kullanmak

H1 etiketi sayfanın başlığını yansıtır ve bir sayfa için bir kez kullanılmalıdır. Arama motorları bu etiket ile yazdıklarınıza önem verir. bu nedenle bazı kişiler bir sayfada çok sayıda H1 etiketi kullanarak yükselmeyi amaçlarlar. Ancak bu yöntem işe yaramıyor.

5 – Çöp sitelere link vermek

Link aldığınız sitelerden sonra link verdiğiniz sitelerde önemlidir. Ancak bu pek uygulanan bir yanlış değildir. Link verirken genelde webmasterlar oldukça cimri olmaktadır. Ancak yine de belirtmek gerekir link verdiğiniz sitenin ceza alması sizi de az da olsa etkiler. Bu nedenle link verilen sitelere dikkat etmek gerekir. Link verecek siteleri ise alan adı otoritesi (domain authorty) ile kolaylıkla seçebilirsiniz. Alan adı otoritesi 15’in altında olan tanımadığınız sitelere link verirken dikkatli olun.

6 – Alt kısmı anahtar kelime ile doldurmak

Sitenizin alt kısmında genelde adres vb. bilgiler bulundurabilirsiniz. Ancak sitenin alt bölümüne hedef anahtar kelime ekleyip, bu da sitenin her sayfasında çıkınca iyi bir SEO çalışması yapılmış sanılabilir ama bu yanlıştır. İşin açığı bir sitenin tüm sayfalarından link almak SEO açısından pek akıl karı bir iş değildir. SEO açsından bir değeri olmaz hatta ceza riski oluşturur.

Ancak sitenin alt tarafında farklı adresleriniz var ise bunlara link verebilir veya çözüm ortakları vb. ziyaretçiler ile paylaşabilirsiniz. Ancak buradaki sorun bu bölümü hedef anahtar kelimeleriniz ile doldurmaktır. Bunu yapmanız ceza riski oluşturacaktır.

7 – Hedef anahtar kelime yoğun alan adı

Bir marka isminiz olmalıdır. Yani “spor ayakkabı” kelimesinde çıkmak için “spor-ayakkabi.com” alan adını almak eskiden çok yaaralı gözükürdü. Ancak günümüzde bunu yapmak işini bilen SEO uygulayıcılarınca pek tercih edilmez. Çünkü bu alan adı risklidir ve çıkarması daha zordur. Eğer kelimede rekabet az ise ilk sayfaya çıkabilir ancak kelimede rekabet çok ise farklı anahtar kelimelere ihtiyaç duyacaktır ama site adı nedeniyle alamaz.

Sitenizin en çok link aldığı link anchoru marka adınız olmalıdır. Yani spor ayakkabı için link alacaksınız ama o marka adınız konumunda bu biraz sorun oluşturabilir.

özgün içerik seo

 

Sonuç: Teknik SEO’ya, içerikten daha fazla önem vermeyin.

İçerik kraldır, sizin ziyaretçilere sunacağınız şey de içeriktir. Çok fazla teknik şeylerle uğraşmak sizi aşırı optimizasyona sürükleyebilir. Doğru bir yöntem değildir ve risk içerir.

Bu aşırı optimizasyonun sonuçlarını bazı kelimelerde göremeyebilirsiniz. Bunun nedeni o kelimedeki rekabet derecesidir. Zaten kimsenin sitesi tamamen doğru olmadığı ve çok sayıda sıralama faktörü olduğu için aşırı optimizasyonunun önemini gözle görülür şekilde ölçmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ancak bu aşırı optimizasyon yöntemlerinden kaçınmanızı öneririz.

Aşırı optimizasyonun en bilinen sonucu sitenizin manuel spam veya manuel ceza sekmesinde göreceğiniz uyarı olacaktır. Bunun yanında birde en çok aranan ve çıkmak istediğiniz kelimeye ister çıplak url ister anchor text ile link verilmesi web sitenizi -100 cezası almasına sebep olur bu nedenle web sitenizi açarken aşırı SEO işlemlerinden kaçınmalısınız…

SEO oldukça dinamik bir hizmettir. Algoritma değişiklikleri, rakiplerin değişmesi vb. gibi durumlar nedeniyle sitenin SEO açısından durumu da sıkça değişebilmektedir.

Devamını Oku

Link inşası denince genel olarak herkesin aklına başka sitelerden link almak geliyor. Ancak sitenin içindeki başka bir sayfaya verilen iç linkler de SEO hizmeti verenler için önemli olmalıdır ancak iç linkler gözden kaçıyor.

Devamını Oku

Resimler sayfamızın çok önemli unsurlarındandır. Tamamen yazılardan oluşan bir sayfa insanları sıkabilir ve okumayı güç duruma düşürebilir.

Devamını Oku