Kanallar Arası Yeniden  Pazarlamaya Giriş  yazımız ne ile ilgili  olduğuna dair bir bilginiz  olmayabilir. Yeniden  pazarlama, siteniz daha  önceden ziyaret eden  kişilere bazı kanallar ile  reklamlarınız gösterme  işlemi ile pazarlama  yapma işidir. Burada  kanallar ise google, facebook veya twitter gibi  platformlar olabilir.

Bu yazıda kullacağımız  “conversation” ve “bounce rate” terimini tanımlamamız gerekir.

Conversation: Bir web sayfasına gelen ve istediğiniz işlemi yapan kullanıcılar, örneğin e-ticaret sitesi için satın almyeniden-pazarlamaa işlemini yapan kullanıcılar; conversation işlemini yapmış olur. Yani hedefinizi gerçekleştirmiş olurlar. Seo hizmeti aldıktan sonra, yapılması gereken şeydir.

Bounce rate: Bir ziyaretçinin web sitenizde bir içeriğe girip çıkmasıdır. Düşük çıkması müşterilerin aradıklarını hemen bulduğu manasına gelir. Yüksek çıkarsa müşteriler site içerisinde aradıklarını bulmak için dolaşmışlardır. Bu nedenle düşük çıkması iyidir.

Kanallar Arası Yeniden Pazarlamaya Giriş Ne ile alakalıdır?

Genel pazarlama ve ticaret günden güne daha karmaşık hale geliyor. Ancak temeldeki gerçek aynı kalıyor: Müşterileriniz ile aranızda sağlam bir bağ olması için, onların aklındaki bir numaralı marka olmalısınız.

Sadece SEO veya SEM ile sağladığınız itici trafik, hedefinizi elde etmeniz için yeterli değildir. Bu yazı kendi markanızı inşa edebilmeniz ve müşterileriniz için bir numaralı tercih olabilmeniz için online pazarlamayı kullanacağınız değişik yollar üzerine yoğunlaşacaktır.

1. Siteniz için Organik ve Paralı Manada İtici Trafik

Bu ilk adım, insanların şirketinizden nasıl haberdar olacağı ve şirketinizi neyin orjinal yapacağı ile ilgili olmalıdır. Prosesin bu kısımı bir satış yapmak için çok fazla uğraşıyormuş izleniminden ayrılmak hakkındadır. (Evet hala bizim büyük hedefimiz satış yapmak olmalı, ancak insanların genellikle ilk etkileşimde conversation yapmadığını unutmayalım.)

Bazı reklamcılık platformları şirketiniz ile ilk etkileşimde uyarmaya alışkın olabilir. En önemlileri:

 • Google.com ve partner siteler üzerinde Google AdWords– En ilgili trafik potansiyelini hedef aldığınızdan emin olmalısınız. Ne kadar ilgili trafik kazanırsanız, o kadar etraflı trafik stratejinize sahip olursunuz. İlgili trafik sayınızı, Bing ücretli kampanyası ekleyerek de artırabilirsiniz. Bing,  yaklaşık olarak trafiğin sadece %15’ine ulaşır ancak kesinlikle sitenize kaliteli kullanıcılar getirecektir.
 • Facebook Ücretli Kampanyaları – Eğer siteniz ilgi alanı,meslek veya diğer ilgili kategorilerde toplanmış insanları hedef almış ise; Facebook ilgili trafiği oluşturmanızda ve biraz markalaşma temposuna ulaşmanızda müthiş bir araç olabilir. Bu Facebook’un anahtar kelime tabanlı pazarlama aracı olmayışı ile alakalıdır.  Facebook, alakalı ilgi alanı sebebiyle sitenizi beğenebilecek insanlardan trafik elde etmeniz konusunda yardımcı olur.
 • Twitter Reklamları – Tweetler güçlü araçlar olabilir ancak, aynı Facebook gibi sattığınız ürünün türüne ve Twitter tarafından önerilen hedeflemeye uyup uymadığına gerçekten bağlıdır. Spesifik hesapların takipçileri ile coğrafik alan kombinasyonu, iyi bir tercihtir.
 • Linkedin Sponsorlu Gönderileri-Sponsorlu gönderiler Linkedin’de klasik görünen reklamlardan daha çok göze çarpar. Bütün bir pazarlama stratejisi inşa edebilir ve sitenize daha çok bağlanmış kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Linkedin biraz pahalıdır ama önde olma hakkının bu paraya kesinlikle bedel olduğunu yakın zamanda anlarsınız. En büyük dez avantaj ise Linkedin’in  B2C işlerinin çoğunu uygulamamasıdır.
 • İlgili Yerleştirmelerde Google AdWords– Google network gösterimi eğer temiz bir stratejiniz olmadan işe başladıysanız, kocaman bir para kaybı olabilir. Ancak eğer yerleştirmeleri işinizle ilgili olarak dikkatlice seçerseniz, kolayca her tıklama için iyi bir fiyat ile ilgili trafiğik elde edebilirsiniz.Bu reklamcılık aracı kolayca işin çoğunu uygulayabilir ve tüm kanallar arası yeniden pazarlama stratejisi ile uyuşabilir.

2. Trafik Kalitesini Analiz Edin ve Doğru İnsanlara Ulaştığınızdan Emin Olun.

Bir kez trafik sağlayınca, insanların web sitenizde neyi okuduğundan emin olmaya ihtiyaç duyarsınız. Trafik kalitesini ölçmek için, uygun bir analiz sistemine sahip olmak zorundasınız.

Farklı kaynaklardan gelen trafikleri izleyebilmeyi ve hangi trafiğin iyi, hangi trafiğin yeterli karşılık üretmediğini açığa çıkarmaya ihtiyaç duyarsınız. Alttakilere göre filtre etmeye ihtiyaç duyabilirsiniz:

 • Sitenizde yeterli zaman geçirmeyen kişiler
 • İlgi alanlarını göstermeden okuduktan sonra siteden çıkan ziyaretçiler(Yüksek bounce rate ve düşük ortalama zaman)
 • Ürününüze ilgisi düşük olan coğrafyalar ( düşük satış, sitede düşük zaman ya da yüksek bounce rate )
 • Trafiğinizin yeteri kadar iyi olmamasının nedeni olabilecek diğer unsurlar

Trafiğinizin her segmenti için bu analizi uygulamanız gerekir.

Diğer tarafta, bir çok yararlı trafik size kazandırılacak. Bunu yapmanız için bu yararlı trafiği elde ettiğiniz kaynakları bilmeniz gerekir. Bu nedenle özellikle, şunları tanımlamaya ihtiyaç duyacaksınız:

 • İki sayfadan daha çok tarama yapan kullanıcıları sağlayan segmentler
 • Hatırı sayılır miktarda sitenizde zaman geçiren kullanıcılar
 • Conversation işlemini tamamlayan kullanıcılar
 • İyi kullanıcı taraması içeren diğer her veri kombinasyonu

Verileri analiz etmek ve yorumlamak, onları toplamak kadar önemlidir. Bu performans artışında gerçekten büyük fark oluşturabilir.

3. Yeniden pazarlama alternatiflerini açığa çıkartın. Hangisi kullanmak istiyorsunuz?

İhtiyacınız olan tüm verilere ulaşınca, onlarla ne yapacağınızı planlamaya başlama zamanı gelmiştir. Farklı platformların, aşırı derecede farklı ayarları olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Örneğin eğer AdWords üzerinde yeni bir trafik için bir yeniden pazarlama yapacaksanız, analizlerinizi kullanarak aşırı derecede segmentlere ayrılmış bir strateji izleyebilirsiniz; oysa Facebook’da bu analiz verileriniz ile segmentlere ayırma işlemini yapamazsınız.

Bu platformlardan hangisi olursa olsun, analizlerinizi platformların listelerini inşa etmesi için kullanamazsınız. Yani bu analizleri diğer platformlarda direk liste olarak kullanamazsınız.

Ancak burada bazı analiz verilerinizi, diğer yeniden pazarlama platformlarında kullanabilmeniz için bir yol var. İlk olarak trafiğinizin coğrafya,cinsiyet gibi kriterlere göre kalitesini açığa çıkartın. Bu size genel uğraşı yerine, çok hedefli bir girişim için nerelere odaklanmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Bir kez bunu yapınca, eğer dahil etmemeniz gereken alanlar varsa, onları bulmaya çalışın. Bu sizin için erken bir başlangıç olacaktır.

Şimdi baya bir trafik topladınız ve yeniden pazarlama listelerinizi inşa ediyorsunuz, kanallar arası stratejiler aracılığı ile yeniden pazarlamaya başlayabilirsiniz. Kanallar arasılık, pazarlama mesajlarınızı dağıtmak için 2 veya daha fazla kullanımı içerir.

Sitenize yeniden pazarlama yapmak için en etkili platformlardan bazıları:

 • Twitter: Bu bir üst seviyede istikrar için müşterileriniz ile conversationları almak adına çok etkili bir yol olmaktadır. Twitter sitenizi ziyaret edip daha sonra Twitter’da oturum açan insanlarla sağlam bir anımsama için yardımcı olabilir. Müşterilerin karar verme prosesindeki bu etki, çok güçlü olacaktır. Twitter üzerinden basitçe bir yeniden pazarlama kodu oluşturabilir ve kampanyanızı çalıştırmaya başlayabilirsiniz.
 • Google AdWords: Forum, blog gibi başka sitelerde dolaşırken, sitenizi de ziyaret eden insanlara reklamlarınızı servis edebilirsiniz. Bu etki Twitter kadar büyük olmasa bile güçlüdür yine de.
 • Facebook: Her yeniden pazarlama kampanyası, Facebook kampanyası uygulanışına sahip olmalıdır. Eğer insanlar sitenizi ziyaret ettkikten sonra sizi Facebook’da görürse, markanızı ve önerinizi hemen hatırlarlar. Sizin önerdiğiniz bir hizmete ihtiyaç duyacakları ileriki bir zamanda, insanların sizi değerlendirmesi için şanslı olursunuz.

Şimdi kanallar arası yeniden pazarlama hakkında dikkatli olacağımız 3 ana yolu konuştuk, başarılı kampanyalarının sırrının sitenizde ve reklam mesajınızda güncel içerik olduğunu unutmayınız. Statik yeniden pazarlama kampanyası oluşturma hatasına düşmeyin.

4. Müşterilerinizin Aklında Bir Numara Haline Gelmek ve Sürdürmek

Yeniden pazarlama, markanızı inşa etmenize yardımcı olur. İnsanlar markanızı bir ürünle ve reklamlarınızda gördükleriyle çağrıştırmaya başlayacak, bu ürünleriniz ile müşteriniz arasında daha iyi bir köprü olacaktır.

Bir numara olmak, hırs gerektirir. Yani bir kez bütün bir kanallar arası yeniden pazarlama stratejisine sahip oldunuz mu, onu devam ettirmeniz gerekir. Nasıl yapılacağı burada:

 • Çeşitli reklamlar deneyin ve hangisinin müşterilerin bağlılığı için daha iyi olduğunu açığa çıkartın. Ne kadar büyük bağlılık olursa, muhtemelen gerçekte kullanıcılardan o kadar ilgi çekeceksiniz.
 • Yeniden pazarlamaya girdiğiniz tüm süre boyunca, istikrarlı markalaşma oluşturun. Sizi başkalarından hemen ayırt edecek, sadece sizde olacak bir özelliğe sahip olmalısınız. Bu sizi ayırt ettirecek bir logo, slogan, renk kombinasyonu, resim veya diğer unsurlar olabilir.
 • Yeni kanalları denemek ve daha fazlası için uğraşmaktan korkmayın. Televizyonda verilen bir programı izlerken, onun hakkında tweet atan insanlara tanıtım yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu ilgi tabanlı pazarlama için yeni bir hedefleme olabilir.
 • Yeniden pazarlama kitleniz için müşteri tecrübeleri oluşturun. Onlara standart sayfalarınız göstermeyin. Onlar zaten o sayfaları gördüler, yeniden hedeflemenin nedenidir bu. Farklı  şeyler önerin ve insanları markanıza bağlılık için ikna edin.

İçinde bulunduğunuz iş koluna dayanan daha birçok strateji mevcuttur. Yeni stratejileri denemekten korkmayın. Beklenmedik bir başarı ile karşılaşabilirsiniz. SEO sürecinde reklamcılık alternatifleri çok faydalıdır.

0 comments

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>